Ще раз: все життя зосереджено навколо взаємин. А йога говорить про досконалі взаємини. Якщо ми дамо визначення слову «йога», якщо ми подивимося на справжнє значення цього слова… Він має глибоке значення, ще глибше значення і третє, найглибше значення.
Перше значення – це “союз”. Слово “йога” означає “союз”. І безпосередньо це означає союз між індивідуальною душею – вами, мною тощо – індивідуальними душами… Союз між індивідуальною душею та Верховною душею. Це мета в йозі – прийти до союзу між нами та Всевишнім. І союз – це союз волі. У нас у всіх є вічна воля. Це – частина нашої природи, частина нашої істоти. Це вільна воля – мається на увазі, що ми можемо використовувати її, як побажаємо. Ми маємо свободу робити з нею те, що ми захочемо, що побажаємо.
Взаємини, які у нас є в цьому світі… Один індивід у відносинах з іншим – той і інший мають цю вільну волю. І що ближче наші волі, що більше вони перебувають у одному рівні, що більше гармонізована наша воля, то краще взаємини. Правильно? Це звичайна справа.
Ось, наприклад, чоловік та дружина, якщо їхні волі дуже різні: «Я хочу це». – «А я хочу ось це!», то стосунки дуже важкі, у них весь час боротьба. Це відштовхує їх одне від одного. Вони завжди сперечаються, тому що «Я змушую її виконувати свою волю, а вона змушує мене виконувати її волю» і таке інше. Я впевнений, що ви знаєте про це. Кожен знає. І це погані взаємини. Ви можете сказати, що ці несумісні взаємини не працюють – дві різні волі, які йдуть у різних напрямках.
Однак якщо волі гармонізовані:
– Я хочу це.
– Я хочу те саме.
– Мені це подобається.
– Мені також це подобається.
– Давай робитимемо це.
– Так давай!
І тоді подивіться наскільки все просто так легко, що повірити неможливо. Щось тут не так?
– Ти теж хочеш?
– Так!
– Нічого собі! Дивно!
Це гармонія. І це ті взаємини, які ми шукаємо.