Posted by on Лис 16, 2013 in Ласкаво просимо | 0 comments

00:04 Намасте, Балакхілья дас. Я дуже радий бачити вас тут. І велике спасибі за те, що ви люб’язно погодилися відповісти на наші запитання. Наші глядачі мають багато різних питань. Я зачитаю їх пізніше. А перед тим, я хотів би подарувати вам цю гірлянду на знак подяки за ваш приїзд.

00:27 Дякую, Расала дас. Дякую. Намасте. Дуже приємно, що ви мене запросили сюди. І я дуже радий, що наші глядачі мають деякі питання, відповіді на які вони хотіли б отримати.

00:45 Так. Хотілося б розпочати нашу розмову з першого питання. Перше питання, яке нам надіслали, звучить так: “Як я можу дізнатися про своє призначення у цьому земному житті?”

01:03 Так, це доречне питання, бо кожен має це земне життя, і нам потрібно знати, що робити. Ми вивчаємо ведичне знання і дізнаємося, що ми духовні душі, ми не матеріальні тіла. І тому ми маємо вічне призначення, вічний вид діяльності, які нам слід виконувати в нинішньому житті.

Багато людей думають: “Я посланий на цю Землю для певної мети, є певне призначення, яке я маю виконати”. Залежно від карми, люди можуть мати схильність до певних видів діяльності, якими вони займатимуться. Це можуть бути вроджені здібності, інтереси тощо, які визначатимуть матеріальну діяльність людей.

Але якщо ми розуміємо, що ми духовні душі, нам слід йти далі цих обмежень та цього впливу, оскільки наше вічне призначення – це розвиток духовних взаємин із Верховним Господом. І в цих взаємовідносинах, які, в міру розвитку, все більше ґрунтуються на любові, ми служимо Верховному Господу.

Таким чином, все, що ми робимо в цьому житті, має бути тим чи іншим чином пов’язане з нашим служінням Богу, зі спробами зробити приємність Богу, виконати волю Бога і т.д. Ми знаходимося на цій планеті, відомій як Земля, у матеріальних тілах, зараз ми в людській формі тіла. Тому ми можемо пов’язати все, що ми робимо в житті, зі служінням Богу.

03:16 Дякую. Наш наступний глядач запитує: “Чому ми не пам’ятаємо наші минулі життя? Я думаю, що пам’ять про минуле життя допомогла б не зробити принаймні деякі з наших помилок у нинішньому житті?”

03:34 Ми забуваємо, що тут працює досконала система. Нам потрібно прийняти, що Бог влаштував усе так, як це має бути. Дивно, в людській формі ми хочемо бути головним, тим, хто керує, хто встановлює правила і все влаштовує, ми постійно шукаємо помилки в плані Бога, в тому, як влаштовано Богом: “Ну було б краще, якби я міг пам’ятати свої минулі життя! Я б не зробив тих помилок, які зробив зараз!”

Однак реальність така: ми багато чого вчимося, роблячи помилки в цьому житті, але ті самі помилки ми робимо знову і знову. Хто за все своє життя не зробив одну й ту саму помилку більше одного разу? Розумієте? Теоретично – так, мені варто вчитися на своїх помилках, а зробивши помилку, більше не повторювати її. Але насправді, ми повторюємо її знову, і знову, і знову. Тож це не вирішило б нашу проблему.

Крім того, є ще одна причина, через яку ми не пам’ятаємо наші минулі життя. Ми – духовні душі, які прийшли з духовного світу у світ матеріальний із прямою метою насолоджуватися незалежно від Бога. Ми хочемо бути головними, насолоджуватися, керувати, панувати.

І матеріальний світ створений Верховним Господом, щоб надати нам місце для спроб здійснити цю фантазію. Реальність світу така: це не те місце, де ми, духовні душі, можемо насолоджуватися. Отже, щоб ми могли отримати тут якесь щастя, якесь задоволення, ми повинні бути під впливом ілюзії. Ми повинні знаходитися під покровом забудькуватості про те, хто ми, якою має бути наша істинна діяльність у житті, яке наше вічне становище тощо. Ми повинні забути про це, якщо ми хочемо насолоджуватися і бути найголовнішим.
Насправді ж цей світ є місцем страждань, як сам Верховний Господь стверджує в “Бхагавад-гіті”. Він каже, що всі планети, від найвищої і до найнижчої – місце страждань, місце народжень і смертей, що повторюються. Так улаштований цей світ. Це те, як воно є.

Але ми не хочемо, щоби це було так. Ми хочемо бачити цей світ місцем для насолоди. І тому ми дуже швидко забуваємо біль. Дуже швидко. Отже, переходячи з одного життя в інше, з одного тіла до іншого, кожне нове народження ми починаємо з чистої пам’яті. “Ух ти, – ми дивимося на світ крізь рожеві окуляри. – Здається, буде весело! Я чудово проведу тут час. Тут стільки способів для насолоди, стільки можливостей, де я можу бути головним, можу бути паном”.
Це починається від народження. Це починається з того часу, коли ми немовлята, і триває все наше життя. Якби ми могли пам’ятати реальність свого минулого життя чи незліченної кількості минулих життів, і всі страждання, народження, хвороби, старість, смерть, розбиті стосунки, труднощі, емоційний стрес і все, що супроводжує життя кожного… Якби ми могли пам’ятати все це , нам було б дуже важко отримувати задоволення в цьому житті. Було би дуже важко зберігати оптимістичний погляд на це життя.

Приклад: якщо у нас трапляється велика трагедія в цьому житті, це часто руйнує настрій задоволення до кінця життя. Якось я зустрів жінку. Думаю, що на той момент їй було 28 років. Коли їй було 5 років, у неї на очах убили батьків. І з того часу до моменту, коли ми з нею говорили, і їй було 28, вона страждала від цього. Їй було дуже важко радіти життю, бачити життя як: “Яке чудове місце!” У неї були різні розумові проблеми, психічні відхилення і т.д. Страждання.

Що, якби ми могли пам’ятати усі трагедії всіх наших минулих життів? Ми були б у повному хаосі. Тому влаштовано так: “Добре, хочеш насолоджуватися – тоді маєш бути в ілюзії, щоб повністю зберігати оптимізм”. І буде влаштовано так, що ти забудеш своє минуле життя, і те, що було до неї, і те, що було ще раніше, і т.д.

Не багато хто, хто дійсно пам’ятає своє минуле життя, це завдає їм величезного занепокоєння. Вони, насправді, ніколи не думають, що це життя – їхнє справжнє життя. Вони продовжують пам’ятати своє минуле життя: “Ось хто я насправді. Я не той, хто зараз. Я, як і раніше, той з мого минулого життя”. І вони постійно з цим борються та намагаються жити двома життями одночасно. Це не легко. Отже, ще раз: відсутність спогадів – це, щоб допомогти нам насолоджуватися.

09:58 Що означає “Бог” чи “Всевишній”?

10:04 Що означає Бог або Всевишній? Насправді слово “Бог” – це титул. Воно означає положення, статус: так само, як слово “цар” – це титул, воно вказує на певне положення чи статус. Людина обіймає посаду царя, та її називають “царем” . І в царстві він вважається найголовнішою людиною. Таким же чином, Верховну Особу називають “Богом”, і визнають найпершим та найголовнішим. Він займає це становище. Але ці позначення мають на увазі особистість. Вони свідчать про реальну особистість. Цар – це особистість. Верховний Господь – це особистість. Таким чином, Верховний Господь – це Верховна Особа. Ми з вами люди. Я – індивід. Ви – індивідууми. Верховний Господь – це також індивід, але Він – Верховна Особа. Він найголовніший серед усіх. І тому найправильніше визначення особистості, що займає це становище, – це “Верховна Особа Бога”. Верховний Бог, Найголовніший Бог, Головний Керуючий, Головний Пан, Головний той хто насолоджується.
Ми всі – маленькі боги. Ми всі маємо ті самі якості, що і Бог. Він керує. І у нас є певна здатність керувати собою, розумієте? Він насолоджується. І ми маємо невелику здатність насолоджуватися, і т.д. Таким чином Він – Верховний Бог, а ми – маленькі боги. Але ми не рівні Йому. І тому ми займаємо певний стан по відношенню до Всевишнього. Як у державі: є цар і є багато підлеглих керівників різних відомств. Вони мають їхні обов’язки, їхні здібності, є повноваження, дані царем. Але вони перебувають під владою і керівництвом царя. Вони підкоряються цареві. А ми вічно підпорядковані Верховній Особі, яку називають “Аді-Пуруша”. “Аді” означає “Перший”, “Пуруша” – “Пан” або “Той, хто насолоджується”.

12:52 Три наступні питання щодо медитації. “Які практичні результати медитації?”

13:01 Це залежить від медитації. Усі медитації неоднакові. Існує багато різних видів медитації. Вони дадуть різні результати. Але ми практикуємо мантра-медитацію та навчаємо їй. І тому я відповім на це питання з погляду того, якою є користь мантра-медитації. Які зміни відбудуться у людині, яка практикує мантра-медитацію?

Мантри – духовні звуки, трансцендентні звуки. Вони мають духовну силу. Тому вони здатні нас змінити, насправді очистити нас. Це очищення видаляє матеріальне забруднення нашої свідомості, розуму та серця. Усі ті ілюзії, про які я згадував раніше: “Я – Господь”, “Я найголовніший”, “Я особливий”. Все це ілюзії, які потрібно усунути. Коли людина повторює мантри, ці ілюзії поступово йдуть. Ілюзія “Я – просто матеріальне тіло” – дуже велика ілюзія. Це ілюзія, під впливом якої ми діємо. Це не правда. Я не є матеріальне тіло. Я особистість, яка перебуває у тілі. Мені необхідно зменшити і зрештою прибрати цю ілюзію і замінити її істиною про те, хто я насправді. Завдяки повторенню мантр це поступово починає відбуватися. Починає розкриватися процес справжнього самоусвідомлення душі.

У міру цього, як побічний результат, розум ставатиме більш спокійним, більш умиротвореним. Різноманітні занепокоєння, які я зараз, можливо, відчуваю, зменшаться і зрештою можуть зникнути. Мої бажання можуть змінитися, я зможу позбавитися безлічі прихильностей і бажань, пов’язаних з чимось у цьому світі, що насправді не корисно для нас. Я звільняюся від цих перешкод цього забруднення. І тому моє життя стає набагато легшим, багато труднощів йдуть з нього.

Усі результати лише позитивні. У мантра-медитації немає нічого негативного. Ми бачимо це на прикладі безлічі людей. Ми самі це відчули і сподіваємось, що інші також зможуть це відчути, оскільки це дуже сприятливо як для самої людини, так і для оточуючих.

16:15 Наш наступний глядач запитує: «Яких змін можна очікувати після того, як людина почала регулярно повторювати мантри? Деякі люди побоюються можливих негативних наслідків медитації.

16:27 По суті, я щойно відповів на це запитання. Не слід боятися жодних негативних наслідків. Їх не буде. Ці мантри п’ятсот років тому приніс нам Верховний Господь, Господь Гооранга. Він сказав: Це найсприятливіше, що ти можеш робити. Він дав їх нам, щоб допомогти нам, і це найкраща допомога. Бажаючи нам лише блага, Він хоче, щоб вони були в нашому житті, приносячи нам користь. Хіба міг Сам Верховний Господь — самий люблячий батько, а Він любить нас безумовно, — дати нам процес, який зашкодить, якісь негативні наслідки? Це неможливо. Ні, лише позитивні результати. Не турбуйтеся та не сумнівайтеся. Повторення цих мантр відповідно до приписів Верховного Господа та Його представників не має жодних негативних наслідків. І, звісно, ці мантри слід повторювати у тому вигляді, в якому ми їх отримали.

17:51 Про що я маю думати під час повторення мантр? Як я можу відвернути увагу від сторонніх думок? Навколо відбувається стільки всього, і мій розум постійно думає про щось матеріальне.

18:06 Так, це правда. Розум кожної людини поглинений думками про матеріальне. Але коли ми починаємо займатися цією медитацією, повторюємо ці мантри, нам дається порада зосереджувати розум на звуку – звуку мантри. Розум має бути чимось зайнятий. Він має бути на щось спрямований. Тому ми уважно слухаємо звук, займаємо почуття слуху цим звуком. Ми зосереджуємо свій розум на звуку. Звертаємо увагу на звук. І це займає наш розум. Коли розум починає відволікатися, ви повертаєте його на звук. Пам’ятайте, що ви – духовна душа, ви не розум. Тому коли ви помічаєте, що розум на щось відволікається, думає про щось інше, ви повертаєте його на звук. Ви, духовна душа. І роблячи це, ви, насправді, все більше і більше занурюєтеся в цей трансцендентний звук.

Якщо ви не в змозі керувати своїм розумом повною мірою (а насправді ніхто з нас цього не може, це дуже важко), не турбуйтеся – мантри виконують свою роботу. Вони все одно дадуть результат, вони все одно мають силу. Але що більше ми зможемо розвинути здатність нашого розуму зосереджуватися, то краще. Але засмучуватися не потрібно. Ви не повинні засмучуватися. Не повинні здаватися: «Ах, нічого не виходить! Я не можу зосередитись на цьому звуку!» Просто м’яко повертайте увагу свого розуму на звук так, як можете і коли можете. І не турбуйтеся – мантри роблять свою роботу. Ви отримуєте величезну користь.

20:06 Чи правда, що якщо я вимовлятиму мантру про себе, це матиме більший ефект, ніж вимовлення її вголос?

20:14 Ні, це неправда. Насправді вірно протилежне. Знову ж таки, ми слідуємо настановам Господа Гооранги. Ці настанови прийшли до нас по ланцюгу досконалих вчителів, відомого як «ланцюг учнівської послідовності», або «парампара». Це стверджував і великий святий Харідас Тхакур, який відомий як найвищий авторитет у повторенні святих імен, і Господь Гооранга. Обидва вони говорять нам, що найефективніше і найкорисніше як для самої людини, так і оточуючих, вимовляти мантри вголос. І чим більше людей збираються і співають мантри разом, тим більший ефект. Знову ж таки, так влаштовано. Такою є система. Отже, ми не згодні з тим, що якщо ви повторюєте мантри про себе, то це більш ефективно. Ні, це не так.

21:24 Наступний глядач запитує: «Чи можна зробити духовний прогрес без повторення маха-мантри?»

21:34 Спочатку дозвольте мені додати дещо до останнього питання… якого я не пам’ятаю… Ну гаразд, давайте перейдемо до наступного питання.

21:47 Попереднє питання було про повторення мантр вголос і про себе…

21:51 Так, я знаю, але… А! Я згадав те, що хотів сказати. Є ще один момент, що стосується різниці між повторенням мантр про себе та вголос. Коли ви повторюєте про себе, то більша ймовірність того, що ваш розум відволікатиметься. Ви сидите і повторюєте про себе, а розум просто перестрибує з одного предмета на інший, ним набагато важче керувати. А коли ви вимовляєте мантру вголос і зосереджуєтеся на цьому зовнішньому звуку, це допомагає краще утримувати та зосереджувати розум. Навіть якщо ви вимовляєте мантри вголос дуже тихо і помічаєте, що розум починає відволікатися, ви побачите, що якщо ви почнете голосно вимовляти звук, ваш розум знову зосередиться на ньому. Як якщо ви трохи підвищуєте голос, коли хочете привернути чиюсь увагу: «Гей! Йди сюди!” Розумієте? Чоловік чує та підходить до вас. Таким чином, коли ми повторюємо мантри вголос, це більшою мірою утримує нашу увагу.

А яке було наступне питання?

23:00 «Чи можна зробити духовний прогрес без повторення мантр?»

23:05 Мантр чи маха-мантри?

23:07 Маха-мантри.

23:09 Звісно можна. Духовний прогрес насправді означає, що ваша любов до Верховного Господа посилюється, стосунки з Ним стають ближчими. Ось що таке духовний прогрес. Це не щось просторове. Ви не підіймаєтеся по якихось сходах тощо, про що може думати наш розум у зв’язку з духовним поступом. Це зміцнення взаємин між індивідуальною душею та Верховною Душею.

І, як і в будь-яких взаєминах, чим більше ви слідуєте керівництву того, з ким ви намагаєтеся розвинути відносини, чим більше задоволення ви йому приносите, чим більше ви виконуєте його волю і т.д., тим ближче стають взаємини. А що більше ми повстаємо проти нього, то далі ми від нього у цих взаєминах.

Отже, Сам Верховний Господь дав нам різні види діяльності, які приносять Йому задоволення і які, насправді, очищають нас, наближають нас до Нього. І перше із них — це повторення чи співи мантр. Взагалі, перше — це слухання. Насамперед ми слухаємо. Якщо ми просто слухаємо про Господа, Його діяльність, Його розваги, Його світу і т.д., це допоможе нам у духовному розвитку. Слухання. І повторення. Так, слід повторювати. Повторюйте та співайте мантри. Існує багато мантр. Також нам слід оспівувати славу Господа. Ми чуємо про славу Господа у священних писаннях, з вуст духовного вчителя тощо, а потім ми повторюємо це, оспівуємо її. Це також дуже сприяє зміцненню наших стосунків із Ним.

Але якщо йдеться про повторення мантр, то маха-мантра – це найвища мантра. “Маха” означає “велика”, а “мантра” – “те, що звільняє розум”. Маха-мантра – це головна мантра серед усіх мантр. І саме цю мантру Господь радить повторювати в Калі-югу – епоху, в яку ми живемо зараз.

Таким чином, нам, звичайно, слід повторювати маха-мантру, якщо ми вирішимо зайнятися мантра-медитацією. Зверніть увагу, я сказав: «Якщо ми вирішимо зайнятися мантра-медитацією». Ніхто не може нікого змусити щось робити. Але Господь Гооранга радив повторювати у Калі-югу саме цю мантру. Саме її Він Сам повторював і саме їй навчав інших людей. І оскільки ми йдемо стопами Господа Гооранги, то абсолютно природно, що ми повторюємо маха-мантру. Абсолютно природно.

Але, знову ж таки, якщо хтось має якесь неприйняття цієї мантри (якщо з якоїсь причини він вважає, що не може повторювати цю мантру), то він може повторювати інші мантри, дані Господом Гоорангою, такі як Харібол Нітай -Гоор, чи Гооранга Нітай-Гоор, чи Гопала Говінда Рама Мадана-Мохана. Це чудові мантри. Але маха-мантра – це головна мантра серед усіх мантр.

26:40 Чи можу я використовувати ці мантри, якщо я займаюся іншими процесами йоги?

26:48 Так, звісно. Багато людей займаються різними практиками йоги. Головний вид діяльності “сучасного йога” – це хатха-йога. Чому? Тому що нас більше цікавить наше тіло, аніж духовна чистота душі. Тому хатха-йога дуже популярна у всьому світі. Вона надзвичайно корисна для тіла, а також певною мірою допомагає керувати розумом, покращує здоров’я тощо. Але це не означає, що ви не можете повторювати мантри. Або, можливо, ви займаєтеся іншим видом йоги, використовуєте ще якісь процеси та техніки. Але ви все одно можете повторювати чи співати мантри. Мантри очищають незалежно від того, хто та де їх вимовляє.

Таким чином, звичайно, немає жодних обмежень: «Якщо ви займаєтеся якимось іншим видом йоги — вам не можна повторювати ці мантри». Ні, кожен може повторювати ці мантри незалежно від того, чим він займається.

28:00 Що ви можете сказати про звук «Ом»?

28:04 Звук “Ом” – це трансцендентний звук. Ця мантра дуже популярна в тих системах йоги, які, у свою чергу, користуються великою популярністю в сучасному світі. І ті, хто володіє справжнім розумінням і дуже ясним баченням, знають, що в звуку «Ом» присутня Cама Верховна Особа і що маха-мантра та мантра Ом – це те саме.

Однак нас — тих, хто розвиває особисті взаємини з Верховною Особою Бога, — найчастіше приваблюють імена Бога, які вказують на Його особистість, такі як Крішна, Рама, Говінда, Гопала, Гооранга, Чайтанья — імена особистості. Вони нагадують нам про особистість. Вони нагадують нам про Верховну Особу. Це нас приваблює. Це те, що нам подобається. І це також те, що нам радять наші авторитети. Однак цей звук (пранава чи омкара) зустрічається у різних ведичних мантрах. І у нас також є різні мантри, які ми регулярно повторюємо і які включають мантру Ом: Ом Намо Бхагавате Васудева або Нама Ом Вішну… і т.д.

Того, хто… або, краще сказати, йога, практикуючого, трансценденталіста, який не приймає того, що найвища Абсолютна Істина – це Особа, дуже приваблює звук Ом, тому що Ом не викликає в розумі асоціації з особистістю. Це щось на зразок порожнечі, чи енергії, чи всепроникної звукової вібрації тощо. Говориться, що звук Ом – це звук всесвіту тощо.

Він дуже привабливий для тих, кого ми називаємо імперсоналістами, — людей, які розглядають вищу Абсолютну Істину не як Особу, а як безособову силу, чи світло, чи порожнечу тощо. Вони використовують цю мантру Ом досить широко, тому що їм насправді не хочеться повторювати імена Верховної Особи Бога, такі як Крішна або Рама, наприклад. Не дуже хочеться. А ось Ом – о, він відкриває для них безмежні можливості: вічний і т.д. і т.п. Тому він дуже привабливий для імперсоналістів.

31:14 Можна сказати “Привіт!”, а можна “Харібол!” – в чому різниця?

31:32 У чому різниця між словами «Привіт!» та «Харібол!»? Величезна різниця. “Привіт”, “Здрастуйте” і т.п. – Це матеріальні звуки. Ви зустрічаєте друга і кажете «Привіт!» Це приємно, це по-дружньому, це привітно. Але це матеріальний звук. А коли ви зустрічаєте друга і кажете «Харібол!», це зовсім інше. Тепер він стикається з трансцендентним звуком і як духовна душа отримує духовну користь. Тобто ви насправді допомогли йому духовно. Тоді як, сказавши «Привіт!», духовно ви йому не допомогли.

Знову ж таки, наскільки це можливо, ми намагаємося діяти на духовному рівні, щоб допомогти людям духовно. Якщо я можу привітати когось, сказавши «Харібол!» і таким чином допомогти йому духовно, то я це зроблю. А якщо я скажу «Привіт!», то почую у відповідь: «О привіт! Як справи?” — але я насправді не допомагаю йому духовно. Таким чином, сказавши «Харібол!», я зможу принести цій людині набагато більше користі.

32:42 Наступне питання таке: «Як моя повсякденна діяльність може стати частиною мого духовного життя?»

32:50 Про це говорить наука бхакті-йоги. Як зробити все, чим ми займаємось у житті, частиною нашого духовного життя. А духовне життя – це життя у служінні Богу. І в нашому процесі бхакті-йоги ми вчимося цьому мистецтву — жити так, щоб те, що здається звичайною матеріальною діяльністю, було насправді духовним. Це велика наука.

Я повинен підтримувати своє тіло, і це включає дуже багато всього. Я маю утримувати його в чистоті, я маю доглядати за зубами, я маю виконувати фізичні вправи, я маю підтримувати тіло в хорошій фізичній формі, я маю одягати його — робити все, що необхідно для підтримки тіла. Але якщо я використовую своє тіло у служінні Богові, то це є частиною мого служіння. І, зрозуміло, харчування відіграє велику роль. Їжа, напитки. Все це, звичайно ж, потрібне. Якщо ви не будете їсти і пити, то ви не протримаєтеся у своєму тілі надто довго.

Таким чином, у науці бхакті-йоги ми вчимося, як пропонувати всю їжу, якою ми забезпечуємо наше тіло. Ми пропонуємо її Богові перед тим, як їсти. Вегетаріанську їжу, до речі. Жодного м’яса, риби, яєць. Бог каже: «Пропонуй свою їжу Мені». Але Він не приймає м’ясо, рибу та яйця. Тому людина, яка дотримується бажань і настанов Бога в істинно духовному сенсі, неодмінно буде вегетаріанцем. Відданий Богові — обов’язково вегетаріанець.

Цим він приносить велику користь своєму здоров’ю, навколишньому середовищу, економіці — з життям відданого Верховного Господа, звичайно ж, пов’язана вся та чимала користь, яку приносить людина, яка перейшла на вегетаріанство, оскільки віддана робить це як підношення Богу.

Тобто по суті це стосується всього. Наша робота… Щоб підтримувати своє існування, кожен має працювати. Це невід’ємна частина матеріального життя. У «Бхагавад-гіті» Господь Крішна каже: «Кожен має працювати». Кожен має працювати. Так влаштовано. Але той, хто займається практикою бхакті-йоги, розуміє, як він може перетворити свою роботу на служіння Богу, і навчається цьому. Таким чином, плоди його праці… він використовує ці плоди у служінні Богові.

Найчастіше плід праці — це зарплата. Ви отримуєте зарплату і використовуєте стільки, скільки потрібно, для підтримки свого тіла, свого становища у цьому світі, своєї сім’ї відповідно до вашої конкретної ситуації, яка потребує тих чи інших витрат. Ви також використовуєте частину цих грошей на безпосереднє служіння Богові. Тоді ваша робота стає частиною духовного життя. Все, чим ви займаєтеся, стає частиною духовного життя, і тому все ваше повсякденне життя стає причиною вашого духовного поступу.

І ті, хто приходить до нас і навчається цій науці, знають, як це робити. Це не важко. Зараз ви можете думати, що це важко та складно. Але це неважко. Ваша свідомість змінюється, ви починаєте розуміти, як це робити. Ваш розум прокидається. Ви розумієте, за допомогою свого розуму ви починаєте бачити, як вам зробити те, це і це, щоб все це було частиною вашого духовного життя.

37:10 Наступне запитання: «Як нам пізнати волю Всевишнього?»

37:16 Так, це важливо. Якщо нам кажуть: «Ви повинні виконувати волю Бога», то очевидним є наступне запитання: «Як мені дізнатися, чого Він хоче від мене?»

Він відкриває нам свої бажання трьома основними способами. Перший – через ведичні священні писання. І коли я говорю «ведичні священні писання», я маю на увазі авторитетні ведичні священні писання, а не просто щось, на чому написано «Веда». Є дуже багато так званих ведичних священних писань, які не є авторитетними. У них міститься різноманітна інформація, яка неправильна, оскільки в них були внесені зміни та спотворення. Ми говоримо не про них. Ми говоримо про чисті істинні авторитетні писання, які передаються ланцюгом досконалих вчителів. Тому, коли я говорю про Веди, я маю на увазі саме такі писання.

І у ведичних писаннях, таких як «Бхагавад-гіта» чи «Шрімад-Бхагаватам», ясно сказано, чого Бог хоче від нас. Дуже багато порад, керівних принципів, дуже багато порад, що робити і чого не робити. Він хоче, щоб ми це робили. Господь Гооранга прийшов і сказав нам: Вам потрібно робити це. І нам слід робити те, що говорить Господь. Це те, чого Він хоче від нас.

Духовний учитель спрямовує нас, дає нам керівництво у нашому житті. Філософське, практичне – всіляке керівництво. Це Божа воля. Це те, що Він хоче від нас.

Зрештою, у наших серцях знаходиться експансія Бога, яку називають Параматма, – Господь у серці. І Він також направляє нас. Він підтверджує істинність того, що ми дізнаємося зі священного писання і чуємо від духовного вчителя. Він підтверджує: Це правда. Тобі треба це робити. Тобі треба цього слідувати».

Таким чином, якщо ми щирі в тому, щоб виконувати волю Бога, то нам буде неважко дізнатися, що Він хоче від нас. А якщо ми не хочемо знати волю Бога, то завжди говоритимемо: «Я не знаю, чого Він від мене хоче. Я не впевнений. Так, ви кажете це, але я не знаю». І ми будемо сповнені сумнівів, скептицизму, нам не хочеться це робити і т.п. І тому ми матимемо виправдання. Але якщо ми щирі, то ми будемо знати.

39:44 Інша людина питає: «Чому душа прийшла у матеріальний світ із духовного світу?»

39:54 Так, це питання ставлять постійно. Ми приходимо в матеріальний світ із духовного, тому що зробили велику помилку. Розумієте? — як я вже сказав, ми є невід’ємними частинками Верховної Душі, крихітними іскрами Бога. Тому ми маємо ті самі якості, що й Сам Бог, але в малій кількості. Таким чином, нам властиві всі риси Бога.

Бог – перший і найголовніший. І в нас також є ця схильність бути першими. Він — Верховний, що насолоджується. І в нас також є ця схильність. Він Володар, Пан. У нас теж це є невеликою мірою і т.д. Також ми маємо вічну свободу волі, дану нам Самим Господом. Ми також маємо крихітну незалежність намагатися здійснити цю волю. Якби ми не мали можливості намагатися її здійснювати, то не було б сенсу говорити про те, що у нас є свобода волі.

Отже, ми маємо трохи незалежності здійснювати свою свободу волі. І в якийсь момент (не намагайтеся зрозуміти чи дізнатися, коли саме це сталося) — це нерозумно, але в якийсь момент ми вирішили, що хочемо використати свою незалежність і бути першими, бути володарем, паном і тим хто насолоджується. У духовному світі ми не маємо можливості здійснити це бажання, бо там вже є перша і головна особистість. У духовному світі це становище займає Бог і лише Бог. Тому, щоб надати мені місце, куди я можу прийти та спробувати здійснити свої фантазії, Він створює матеріальний світ. І ми приходимо у цей матеріальний світ із таким наміром: «Я збираюся бути Паном».

І це гра, в яку ми граємо, поки ми тут. Доки не усвідомлюємо: «Ця гра не призводить ні до чого доброго. Я не Господь. Щось тут не так”. Тоді ми починаємо задаватися питанням про те, хто ми насправді і яке наше справжнє становище: Що мені насправді слід робити у своєму житті? І тоді Бог дає нам можливість зустріти це знання за допомогою духовного вчителя, священних писань тощо. І ми починаємо наново осягати істину, відновлювати ці втрачені взаємини, починаємо виправлятися. І коли ми завершуємо цей процес, ми повертаємось у духовний світ.

42:34 І останнє запитання: «Більшість людей вважають, що будуть щасливі, якщо здійсняться їхні найзаповітніші бажання. І в інтернеті та інших джерелах можна знайти безліч технік, які навчають, як ми можемо виконати свої матеріальні бажання. Це також включає деякі етапи медитації, зосередження, споглядання і т.д. Як ви вважаєте, чи можливо здійснити наші бажання за допомогою медитації, концентрації тощо?»

43:07 Так, це частина великої ілюзії, що я буду щасливий, якщо зможу виконати всі свої бажання. Але реальність така: найчастіше ми здійснюємо свої бажання, але це не робить нас щасливими. Світ сповнений людей, які здійснили дуже багато своїх бажань, досягли своєї мети в житті, їхні мрії втілилися в реальність, але вони не стали щасливими.

У всьому світі дуже поширена ця глибока помилка: «Якщо я виграю в лотерею, то буду щасливим». Будь-яка лотерея в будь-якій країні приносить великий прибуток, тому що люди думають: «Якщо я куплю цей лотерейний квиток і на нього випаде найбільший виграш, я буду щасливим». І щоразу хтось виграє, але всі ці люди не стають щасливими. Насправді, якщо ви подивіться на історію тих людей, які виграли в лотерею, багато хто з них каже, що краще б вони ніколи не вигравали. Їхнє життя стало гіршим, ніж було до того: «Я дуже хотів виграти в лотерею. Я виграв і виконав багато своїх бажань за допомогою цих грошей. Але я, як і раніше, нещасливий…»

Таким чином, все це не приносить нічого доброго, тому що ми духовні душі, ми не є матеріальним тілом. Матеріальні бажання, хоч би якими сильними вони були і як би вони не виконувались, не роблять душу щасливою.

Чи можете ви здійснити ці бажання за допомогою медитації чи якихось технік медитації чи зосередження? Можливо, це вам чимось допоможе у досягненні вашої мети. Існує безліч різних хитрощів, за допомогою яких ви можете збільшувати свою силу, свою здатність отримувати бажане.

З незапам’ятних часів світ сповнений таких людей. Усі хибні володарі, царі, завойовники — всі ці люди застосовували свої техніки, щоб отримати бажане у своїх величезних царствах: безліч підданих, рабів, нічим не обмежене статеве життя тощо. і т.п. Вони застосовували той чи інший вид медитації, ту чи іншу техніку. Вони отримували те, що хотіли, але не були щасливими. Їх усіх вже нема. Вони померли. Тепер вони в якихось інших тілах і навіть не пам’ятають усіх своїх успіхів і того, ким вони були, і всієї насолоди, яку вони зазнали (так званої насолоди). Це не веде до нічого хорошого, розумієте? Це все ілюзія.

Ми до нічого подібного не заохочуємо. Ми говоримо: «Не використовуйте цю медитацію, яку ми вчимо, заради того, щоб досягти успіху в таких матеріальних “іграх”. Якщо ви займаєтеся цією медитацією та отримуєте якісь матеріальні результати, то так тому і бути. Але це не те, чого ми вчимо. Ми навчаємо: «Робіть це та розвивайте любов до Бога». Ось що зробить вас щасливими. І якщо в процесі того, як ви це робите, покращується ваше здоров’я, чи ваші стосунки з іншими, чи ваше фінансове становище, то що? Що з того? Якщо це відбувається – чудово. Якщо не відбувається – чудово. Це не має значення. Це не має жодного відношення до вас та вашого духовного щастя.

46:30 Що б ви хотіли на прощання побажати нашим глядачам?

46:37 Я хотів би побажати нашим глядачам і всім людям всього найкращого в духовному житті. Нас турбує матеріальне благополуччя людей: ми бажаємо вам здоров’я, ми бажаємо вам гармонії у житті, матеріального щастя. Але найбільше ми бажаємо вам духовного щастя. Це найголовніше. Якщо у вас є духовне щастя, ви будете щасливі. Якщо у вас є матеріальне щастя, ви не будете по-справжньому щасливі. Ми бажаємо щастя всім. Якщо ви духовно здорові, то здорові. Ваше тіло може не бути здоровим, но ви будете здорові. Духовне здоров’я – це справжнє багатство.

Отже, ми бажаємо вам успіхів у всіх ваших справах. Але пам’ятайте: ви можете зробити щось, що принесе вам дуже велику матеріальну вигоду, але зашкодить вам духовно. Вам потрібно брати це до уваги. А щось може принести вам духовну користь, але виявитися не найкращим варіантом із матеріального погляду. Це означає, що вам доведеться вибирати. Ви не зможете отримати і те, й інше одночасно. Це факт: ми не можемо отримати і те, й інше водночас. Але я можу вам сказати: справжній скарб, справжній безцінний дар, справжнє досягнення у житті – це духовне щастя.

Ми дякуємо вам за те, що ви знайшли час вислухати відповіді на ці запитання, які деякі з вас надіслали. Я знаю, що люди можуть ставити безліч питань. Але, насправді, рішення завжди одні й самі: розвивайте вашу любов до Бога, ростіть духовно. Присвячуйте свій час та сили духовному розвитку. І не витрачайте все своє життя на спроби досягти матеріальних цілей. Дякую вам велике і Харібол!

48:48 Дуже дякую вам, Балакхілья дас. Сподіваюся скоро побачити вас знов!

48:51 Дуже дякую за допомогу, Расала дас!

48:51 Намасте! Дякую!

48:51 Намасте и Харібол!

Балакхилья дас интервью